İngiltere-İspanya’da Yaz Kampları

Çift Dil Eğitim programımız İngiltere ve İspanya yaz okullarıyla da desteklenmektedir. İngilizce ve İspanyolca eğitimi alan Erciyes Koleji öğrencileri tercih etmeleri durumunda öğretmenlerimiz nezaretinde 2 haftalık aktiviteli İngilizce veya İspanyolca Yaz kampı etkinliğimize katılabilirler. Bu programlarda öğrencilerimizin, İngilizcenin ve İspanyolcanın ana dil olarak konuşulduğu ülkelere gitmesi sağlanmakta, farklı ülkelerde öğrencilerle buluşmakta ve eğitim etkinliklerine katılmaktadırlar.

Bir yabancı dilin öğrenilmesi, tarih, fizik ya da bir başka dersin öğrenilmesinden farklıdır. Bir dil, ait olduğu toplumun düşünce biçiminin yansımasıdır. Örneğin, Türkçe'de söylenen "Dereyi görmeden paçaları sıvama" atasözü İngilizce'de "Şişman kadın söylemeden operayı bitti sanma" şeklinde söylenmektedir. Her iki atasözü de aynı amaçla söylenmiş olsa da kültürel farklılıklar sonucu farklı biçimlere bürünmüştür.

Bu kültürel farkların tanınması amacıyla yaz döneminde yurt dışına düzenlenen geziler öğrencilerimizin yabancı dile karşı yepyeni bir perspektif kazanmaları açısından büyük önem taşımaktadır. Öğrenciler yaz kamplarında yabancı dili konuşma konusundaki korku ve çekingenliği üzerlerinden atarlar.