Edutainment Nedir?

Edutainment (Eğitici Eğlence) Dil Kampı Nedir?
Hem Eğitici Hem de Eğlendirici..

Edutainment, "education" ve entertainment" kelimelerinden oluşmuş olup, 21. Yüzyıl'ın etkinlik trendi olarak adlandırılmaktadır. Amerika'da uygulanmakta olan "edutainment"ı şehrimizde uygulayan ilk Kolej olmanın haklı gururunu yaşıyoruz.

Öğretmeyi amaçlayan ve eğlenceli iletişim biçimlerini belirten Edutainment, 1980'lerden itibaren “eğitim” ve “eğlence” kelimelerinin birleştirilmesinden türetilen popüler bir terimdir. Genellikle, içeriği öğretmek için tasarlanmış ve oyun benzeri özellikler içeren yeni bilgi ve becerilerin kazanılmasını ifade eder. Oyunlarla öğretmekten bahseder.

Edutainment, eğlence yardımı ile desteklenen eğitimi gerektirir. Bu yeni öğrenme yaklaşımı, öğrencilerin öğrenmesi için daha zevkli ve kalıcı öğrenme sağlar. Elbette, eğlence değerleri yaşamın bir çok yönüne hükmeden, ancak eğitim sektöründe yükselen ilginç bir eğilim vardır. Terimin önerdiği gibi, edutainment, eğitim ve eğlencenin tüm yönlerini, öğrenmeyi geliştirmek için aradığımız ürün ve deneyimlerle birleştirir. Amacımız, Çocukların eğlenirken çalışmanın değerini öğrenmeleridir.

Edutainment Workshops/Atölyeler
Edutainment Dil Kampında Atölyelere özel hazırladığımız çalışmalar ile her kademeden öğrencilerimize, farklı ilgi alanlarına yönelik benzersiz ve akılda kalıcı eğitici deneyimler yaşatırız.

Atölyelerimizde öğrencilerimizin kendi aralarındaki iletişimi ve işbirliğini artırarak takım olmalarını, eğlenirken öğrenmelerini ve motivasyonlarını yükseltmelerini sağlarız.

Edutainment Dil Kampı için atölyeleri yıl çerisinde 2 gün olarak planlar ve uygularız.

4. SINIF KAMP ATÖLYE İÇERİKLERİ

Funny Pancakes
Bu atölyede öğrenci pankek hamuru yapıp çeşitli meyvelerle süsler. Burada mutfak malzemelerini öğrenir ve meyvelerin isimleri tekrar edilir.

Clay Story
Bu atölye, öğrencilerin birden çok duyusuna hitap ederek, eğlenerek öğrenmeyi hedefler. Öğrenciler İngilizce yönergeleri birbirlerinden dinlerken, dinlediğini kil kullanarak uygulamaya koyup zamana ve birbirlerine karşı yarışırlar. Verilen hikayenin eksiklerini tamamlayıp, kendi ha¬yal dünyalarını da işin içine katıp hikayeyi zenginleştirirler.

Find The Body Parts
Bu atölyede öğrenci vücudun bölümlerini öğrenirken konu ile alakalı cümle kalıplarını kavrar ve diyalog oluşturur. Aynı zamanda bu bilgileri kullanarak iplik ve tahta boncuklar ile anahtarlık yapımı da öğretilir.

Bingo
Bu atölyede öğrenciler kelime kutusundan kelimeleri çeker. En hızlı kelime kartını tamamlayıp ‘Bingo’ diyen oyunu kazanır. Atölyenin amacı kelime kazanımıdır.

Making A Bookmark
Bu atölyede öğrencilerimiz günlük hayatta yaygın bir şekilde kullanılan deyim ve atasözlerini öğrenir. Öğrendiği bu kalıplardan kendi tasarladığı kitap ayracını yapar ve üzerlerine yazar.

Building Blocks
Bu atölyede, farklı renklerdeki toplar üzerine kelimeler türlerine göre yapıştırılır. Öğrenciler gruplara ayrılarak kelimeleri birleştirip cümleler oluşturur.

El Trivial De Lola Y Leo
Bu atölyede öğrenciler, renk çarkına zar atarak gelen renkteki soruları cevaplar. Böylece öğrenciler, hem öğrendikleri renkleri pekiştirir hem de soruları cevaplayarak öğren dikleri dil bilgisi kurallarını özümser.

Board Game
Bu atölyede öğrenciler verilen sorulara yönelik cevaplar verirler. Böylece hem soru kalıplarını öğrenir hem de anlama becerilerini geliştirirler.

Hot Potatoes
Bu atölyede öğrenciler küçük gruplara ayrılır ve çemberler oluştururlar. Elden ele dolaşan top ya da oyuncak kendisine geri gelene kadar mutlaka konu ile ilgili beş kelime vermek zorundadır. Öğrenciler zamana ve birbirlerine karşı yarışırlar.

5. SINIF KAMP ATÖLYE İÇERİKLERİ

Kahoot
İyi öğrenme iyi sorularla başlar. Kahoot bir öğrenme oyunudur. Bu atölyede Kahoot platformunu kullanarak quiz, anket ya da tartışma biçimlerinde çoktan seçmeli sorular oluşturur ve tüm öğrenciler ile birlikte oynanır. Oyun tüm sınıfın görebileceği şekilde tahtaya yansıtılır. 

Not: Bu Atölye çalışmasında öğrencilerin internete bağlanabilen tablet veya akıllı telefon bulundurmaları gerekmektedir.

Let’s Design Talking Bookmarkers 
Bu atölyede öğrenciler kendilerine verilen İngilizce yönergeler eşliğinde hayal güçlerini kullanarak kendi kitap ayraçlarını tasarlar sonrasında ayraçlarını daha önce öğrendikleri konular doğrultusunda konuştururlar. Atölyenin amacı ise öğrencilerimize yeni kelimeler öğretme ve konuşma pratiği yaptırmanın yanı sıra, yeteneklerini kullanarak kendilerine ait bir ürün koymalarını sağlamaktır.

Step By Step
Bu atölye çalışmamız da öğrencilerimizin kutucuklar içerisinde yer alan yönergelerle sorulara cevap vererek ve jest mimikleriyle cevaplama becerilerini geliştirmeyi hedefler. Amaç kısa sürede en hızlı ve doğru şekilde bitişe varmaktır.

The King Has Donkey Ears
Bu eğlenceli atölyede öğrencileri tiyatro sah¬nesi bekliyor! Öğrenciler İngilizce animasyon izleyerek ve şarkı eşliğinde kralın sorununu görüp iki sonu olan animasyon tiyatroyu seyredip daha sonrasında öğrenciler kendileri sahnede oynarlar. Bu atölyede hedef, tiyatronun ana konusu olan farklılıklara saygı duymak ve daha çok birleştirmekle alakalı sosyal bir mesaj içerir. Aynı zamanda çocuklarımızın eğlenerek, özgüven, konuşma ve sosyalleşmelerini geliştirmektir.

Mystery Box
Amaç eğlenerek öğrenmek ise, ‘Mystery Box’ bunun için en güzel araçlardan birisidir. Bu atölyede öğrenciler, akıllı tahtada görecekleri sorular, görseller üzerinden, gruplar halinde birbirleriyle yarışırlar. Soruyu bilen grup, içerisinde pozitif ya da negatif puanlar bulunan kutulardan birisini içeriğini bilmeden seçer. Kutuyu açmadan önce, puanı kendi gruplarında mı tutacaklar yoksa başka bir gruba hediye mi edecekler, o puan kimin olacak ; işte bu da oyunun en eğlenceli kısımlarındandır.

Fruit Salad
Bu atölyede öğrenciler, İngilizce yönergeler alarak verilen yemek tarifini yaparlar. Böylece hem anlama becerileri gelişecek hem de kelime haznesine yeni kelimeler katarlar.

El Trivial De Lola Y Leo
Bu atölyede öğrenciler, renk çarkına zar atarak gelen renkteki soruları cevaplarlar. Böylece öğrenciler, hem öğrendikleri renkleri pekiştirir hem de soruları cevaplayarak öğren dikleri dil bilgisi kurallarını özümserler.

El Telefóno Roto
Öğrencilerimiz bu oyunu iki grup halinde oynayacaklardır. Her grubun kulağına bir cümle söylenerek oyun başlayacaktır. Cümleyi en doğru şekilde tamamlayan grup oyunun kazananı olacaktır. Bu oyunla öğrencilerimizin kelime bilgisinin arttırılması ve telaffuzlarının geliştirilmesi hedeflenmektedir.

Cup Sentences
Bu atölyede öğrenciler daha önce öğrendikleri kelime kalıplarını kullanarak cümle kurarlar. Özne-Fiil-Nesne uyumunu pratiğe dökme imkânı bulurlar. Bu etkinlik sayesinde bilgilerin daha kalıcı hale gelmesi hedeflenmektedir.

EĞİTİM ETKİNLİKLERİ

Taboo
Bu etkinlikte Öğrencilerimiz şimdiye kadar öğrenmiş oldukları kelimeleri birbirlerine anlatırken hem eğlenir hem de aktif bir şekilde speaking (konuşma) yaparlar. Anlatılan kelimeleri bulmaya çalışırken aktif bir beyin fırtınası da yapacak olan öğrenciler keyifli dakikalar geçirirler.

Cambiamos Los Números
Öğrencilerimizin bu oyunla işitsel ve görsel zekalarının ön plana çıkartılarak kelime dağarcıklarının arttırılması hedeflenmektedir.

Hot Seat
Bu oyun çocukların dersler sırasında öğrendikleri kelimeleri hatırlamaları, onları anlatmaları, cümle kurmaları sağlar ve İngilizce konuşmaları için eğlenceli ortam oluşturur.

Flash Cards
Bu etkinlikte öğrencilerimiz görsel hafızalarını başarılı bir şekilde kullanarak İngilizce kelimeleri resimler ile eşleştirirler. Böylece hem eğlenerek hem de yaşayarak İngilizceyi öğrenirler.

Hangman
İki veya daha fazla oyuncu ile oynanabilen bir kâğıt kalem tahmin oyunudur. Bir oyuncu bir kelime, ifade ya da cümleyi sırayla harf veya rakam önererek tahmin etmeye çalışır. Oyuncunun her bilmediği harf veya rakam için ise darağacının bir parçası çizilir. Amacımız eğlenerek öğrenmektir.