Uluslararası Kanguru Matematik Sınavı

ULUSLARARASI KANGURU MATEMATİK SINAVI

Erciyes Koleji 26. yılında Uluslararası Kanguru Matematik Sınavı 'na katılım için hazırlıklara tüm hızıyla devam ediyor.

Her yılın Mart ayının üçüncü haftası bütün dünyada milyonlarca (6 milyondan fazla) öğrenci, önemli bir uluslararası matematik organizasyonun parçası olmakta, Kanguru Matematik yarışmasına katılmaktadırlar.

Sınav merkezi olmayı hak eden kurumumuz sınav için öncelikle kendi öğrencileri olmak üzere dışarıdan da öğrenci kabul edebilecek. Sınav, Fransa merkezli olarak "Kangouru Sans Frontieres" derneğine bağlı olarak 80 ülkede uygulanıyor. Derneğin kurucu ve yöneticileri Uluslararası Matematik Olimpiyatlarında da yöneticilik yapan farklı ülkelerden akademisyen ve matematikçilerden oluşuyor.

Her yıl ekim ayında, 80 ülkeden temsilci öğretmen/akademisyenlerin katılımıyla belirlenen sorularla hazırlanan sınav, tüm ülkelerde uygulanır ve bu sınava 3. sınıftan 12. sınıfa kadar her seviyedeki öğrenci katılabilir.

Kanguru Matematik Sınavı ile amacımız; öğrencilerimizin matematik dersine dair ön yargılarını yıkmak, ‘matematiğin zor’ olduğu yönündeki fikirlerini değiştirerek onlara matematiği sevdirmektir. Bu anlamda Erciyes Koleji olarak Kanguru Matematik Sınavı için ‘Sınav Merkezi’ olduk. Talas ve diğer ilçelerdeki öğrenciler için matematik alanında farklı bir tecrübe edinmeleri, uluslararası başarılara ulaşmalarını sağlamak adına bir ilke imza atmanın gururunu yaşamaktayız.

5. kez ev sahipliğini yapacağımız bu sınava hem kendi öğrencilerimizin hem de dışarıdan katılmak isteyen öğrencilerimizin katılımlarını bekliyoruz.

ÜLKEMİZDE KANGURU
Türkiye’de Kanguru sınavı şimdiye kadar yaygın bir şekilde uygulanmadı. Buna rağmen Avrupa ülkeleriyle ilişkileri olan kimi okullar bu sınavlara diğer ülkeler üzerinden kayıt olarak girmekte ve önemli başarılar elde etmekteydi. 
Bu da ortaya garip bir durum çıkarmaktaydı:

Türkiye’den katılan öğrenciler başka ülkeler adına, başka dilde sınavlara giriyordu. Sınırlı sayıda öğrenci ile katıldığımız eski yarışmalardan alınan önemli başarılar ve bu başarılar ile ilgili yapılan yayınlar bu sınavın belli oranda tanınmasına da yol açtı.
 Türkiye'nin farklı illerindeki çeşitli okullardan matematik öğretmenleri ve farklı üniversitelerden akademisyenleri Kanguru Matematik sınavını Türkiye'ye kazandırmak için girişimde bulunarak sınavın Türkiye'de uygulanmasının yolunu açtılar. Şimdi artık Türkiye’de de Kanguru sınavı Türkçe olarak organize edilmeye başladı. 2015 yılında gerçekleştirilen, duyurusu sınırlı olarak yapılan, pilot uygulamamıza tüm Türkiye'den 13 bine yakın öğrenci katıldı. Bu aşamada Sınav Uygulayıcısı okullar ve Sınav Merkezi kurumlar belirleniyor ve bu okullardan öğretmenlerin katılımıyla Danışma Kurulu oluşturularak Kanguru sınavı tüm Türkiye'de organize ediliyor.

Kanguru Matematik Sınavı sorularının özgünlüğü ve yaygın uygulanışı ile önemli bir akademik çalışma. Bu çalışmayı Türkiye'de organize etmek için Milli Eğitim Bakanlığı'na da başvurulmuş ve sınavın duyurusu ve organizasyonu noktasında bakanlık onayı da alınmıştır. Sizin de kurumunuzu Sınav Merkezi okul yapmanız veya sınavımızı okulunuzda uygulamanız bu önemli akademik çalışmanın Türkiye’de de gelişmesine destek vermeniz açısından önemli bir katkı olacaktır.

TARİHÇE
1991 yılında Andre Deledicq ve Jean Pierre Boudine isimli iki matematikçi Avustralya’daki bir sınavdan esinlenerek Matematik Kanguru isimli benzer bir sınavı Fransa’da yapmaya karar verdiler.

1993 yılında Paris’te yapılan bir toplantı ile Avrupa’dan başka ülkelerin de katılımıyla Avrupa Kanguru Sınavının yapılması kararlaştırıldı. 1994 yılının haziran ayında Strasburg’daki Avrupa Konseyi toplantısında 10 Avrupa ülkesinin öncülüğünde Kanguru Derneği (Association Kangourou Sans Frontieres (AKSF)) kuruldu. 1993’ten bu yana her yılın ekim-kasım aylarında uluslararası bir toplantı düzenlenerek o yılın sorularının seçimi gerçekleştirildi.

Derneğin başkanlığını Slovenya Ljubljana Üniversitesi’nde matematik profesörü olan Gregor Dolinar yürütmektedir. Prof. Gregor Dolinar aynı zamanda Uluslararası Matematik Olimpiyatları’nda da Genel Sekreterlik yapmaktadır. Şu anda 80'den fazla üye ülkesi bulunan dernek matematiği daha fazla sevdirmek ve yaymak amacıyla çalışmalarına büyüyerek devam ediyor.