Uluslararası Kanguru Matematik Sınavı

Uluslararası Kanguru Matematik Sınavı, öğrencilerin orijinal matematik problemlerini üreterek, özgün ve orijinal soruların cazibesine kapılarak, kafalarını kurcalayan soruların peşinden gitme ve problem çözme becerisinin kazandırılmasına dayalı bir yarışmadır.

Her yılın Mart ayının üçüncü haftası bütün dünyada milyonlarca (7 milyondan fazla) öğrenci, önemli bir uluslararası matematik organizasyonun parçası olmakta, Kanguru Matematik sınavına katılmaktadırlar.

Uluslararası Kanguru Matematik Sınavı, 1991’den beri, Fransa merkezli "Association Kangourou Sans Frontieres" Derneğine bağlı olarak, 99 ülkede 7 milyondan fazla öğrencinin katılımıyla uygulanmaktadır. Kurucu ve yöneticileri Uluslararası Matematik Olimpiyatlarında da görev alan akademisyen ve matematikçilerden oluşan derneğin amacı;  öğrencilere, orijinal matematik sorularının cazibesine kapılarak kafalarını kurcalayan soruların peşinden gitme ve problem çözme becerileri kazandırmaktır.

Her yıl ekim ayında 99 ülkenin her birinden seçilen temsilcilerle soru hazırlıkları başlamakta ve bu ülkelerdeki sınav merkezlerinde 3.sınıftan 12.sınıfa kadar her seviyedeki öğrenciye uygulanmaktadır.

2017 yılından beri Erciyes Kolejinin de sınav merkezi olduğu bu etkinlik ile amacımız, öğrencilerimizin matematik dersine dair ön yargılarını yıkmak, onlara matematiği sevdirmektir. Talas ve diğer ilçelerdeki öğrencilere matematik bilinci sağlamak, onlara farklı bir tecrübe edindirmek ve onları uluslararası başarılara taşımak adına üstlendiğimiz bu görevin mutluluğunu ve gururunu yaşamaktayız.

Yarışmanın uygulama sürecinde öğrenciler öncelikle bireysel olarak sınava tabii tutulurlar. Bu ilk sınavın sonuçlarına göre başarılı olan öğrenciler final sınavına girerler. Katılım ve sertifika ile desteklenen bu sonuçlar e-okul sistemine de kaydedilir. Dereceye giren öğrenciler, yurt dışı kamplarında (Almanya, Fransa, Polonya, Uzak Doğu…) ülkemizi temsilen yarışmalara katılırlar. Bir uluslararası kuruluş olan Kanguru Matematik Sınavı ve Türkiye Koordinatörlüğü çalışmaları Milli Eğitim Bakanlığı tarafından da onaylanmaktadır.

Erciyes Koleji matematik sevdalılarına 2017’den beri ev sahipliği yaptığımız bu sınava hem kendi öğrencilerimizin hem de dışarıdan katılmak isteyen öğrencilerimizin katılımlarını bekliyoruz.

TARİHÇE
1991 yılında Andre Deledicq ve Jean Pierre Boudine isimli iki matematikçi Avustralya’daki bir sınavdan esinlenerek Matematik Kanguru isimli benzer bir sınavı Fransa’da yapmaya karar verdiler.

1993 yılında Paris’te yapılan bir toplantı ile Avrupa’dan başka ülkelerin de katılımıyla Avrupa Kanguru Sınavının yapılması kararlaştırıldı. 1994 yılının haziran ayında Strasburg’daki Avrupa Konseyi toplantısında 10 Avrupa ülkesinin öncülüğünde Kanguru Derneği (Association Kangourou Sans Frontieres (AKSF)) kuruldu. 1993’ten bu yana her yılın ekim-kasım aylarında uluslararası bir toplantı düzenlenerek o yılın sorularının seçimi gerçekleştirildi.

Derneğin başkanlığını Slovenya Ljubljana Üniversitesi’nde matematik profesörü olan Gregor Dolinar yürütmektedir. Aynı zamanda Uluslararası Matematik Olimpiyatları’nda da Genel Sekreterlik yapmaktadır. Şu anda 80'den fazla üye ülkesi bulunan dernek matematiği daha fazla sevdirmek ve yaymak amacıyla çalışmalarına büyüyerek devam ediyor.